Poradnik

Otwarcie salonu beauty – ABC najpotrzebniejszych podstawowych informacji

Wybór właściwego lokalu
Podczas szukania odpowiedniego lokalu należy pamiętać, ze lokal poza aspektami wizualnymi
Czy chcę skupić się na ogólnej działalności czy postawić na specjalizację?
Niektóre gabinety kosmetyczne oferują całe mnóstwo usług – od zabiegów na twarz i ciało, poprzez makijaże, na manicure i pedicure kończąc. W innych zrobimy tylko paznokcie czy zabieg na twarz. Zastanów się, co będzie dla ciebie bardziej odpowiednie. Więcej opcji to więcej klientek, ale także więcej sprzętu i stanowisk.
•    Czy mam wystarczająco dużo środków na otworzenie własnej działalności i reklamę?
Wiele początkujących w biznesie kobiet zapomina, że reklama musi stanowić bardzo ważną część biznesplanu. Dlatego przeanalizuj dokładnie swoje środki, sprawdź ceny wynajmu pomieszczeń, sprzętów oraz kosmetyków, zorientuj się także, ile kosztuje otwarcie własnej strony internetowej czy produkcja ulotek.
Uwaga! Wiele początkujących przedsiębiorców korzysta z dotacji z Urzędu Pracy. Aby otrzymać takie bezzwrotne wsparcie (jego wysokość wynosi około 24 tysiące złotych), musisz zarejestrować się w urzędzie pracy na 1 do 3 miesięcy przed złożeniem wniosku (w zależności od danego urzędu).
Pamiętaj jednak, że nie możesz studiować dziennie, dotacja nie zostanie przyznana również tym, którzy prowadzili działalność gospodarczą na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku, które w ciągu 5 lat otrzymały inne dofinansowanie z funduszy publicznych, albo które w ciągu 12 miesięcy od złożenia wniosku odmówiły przyjęcia pracy czy stażu.
•    Jak wygląda dostępność miejsc na salon oraz konkurencja?
Zanim zaczniesz myśleć o własnej działalności, powinnaś dobrze zastanowić się, gdzie chciałabyś otworzyć swój salon. Musisz wziąć pod uwagę ceny wynajmu w atrakcyjnym centrum miasta oraz to, że im dalej od niego, tym mniejsza szansa na klientkę. Sprawdzając konkretne lokale, zwracaj uwagę na detale – np. to, czy przed budynkiem jest wystarczająco miejsca do zaparkowania samochodów. Czy wiesz, że kiepski parking sprawia, że część klientów rezygnuje z usług?
Oczywiście musisz także wziąć pod uwagę konkurencję. Sam fakt, że w mieście jest już kilka gabinetów kosmetycznych nie oznacza, że twoja działalność będzie z góry skazana na porażkę. Błędem jest jednak otwieranie salonu dosłownie w pobliżu np. dwóch innych.

Czy do otwarcia salonu kosmetycznego potrzebne jest poświadczenie swoich umiejętności?

To pytanie zadaje sobie wiele początkujących – czy do otwarcia salonu kosmetycznego potrzebny jest np. dokument o ukończeniu jakiegoś konkretnego kursu? Absolutnie nie, takie kwestie nie są regulowane prawem. Weź jednak pod uwagę to, że im więcej certyfikatów ukończenia szkół i szkoleń zawiśnie na twojej ścianie gabinetu kosmetycznego, tym większe zaufanie klientek zdobędziesz. Muszą być pewne, że wiesz, co robisz!

Otwieranie salonu kosmetycznego – krok po kroku

Niestety, rozpoczęcie własnej działalności i salonu kosmetycznego to szereg formalności. Nie są to sprawy niezwykle trudne albo bardzo skomplikowane, ale wymagają nieco wysiłku. Pomożemy ci jednak przez to wszystko przejść.

Wpis do działalności gospodarczej

Przede wszystkim musisz udać się do urzędu gminy lub miasta w celu dokonania wpisu do CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że udając się do urzędu w tym celu, musisz mieć już w głowie nazwę swojej firmy oraz datę jej otwarcia. I koniecznie zabierz ze sobą dowód osobisty!
W urzędzie będziesz musiała zadeklarować rodzaj działalności, czyli PKD. I tutaj od razu podpowiedź – do salonu kosmetycznego najbardziej pasują PKD to:
 • 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne
 • 96.04.Z – Działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej
 • 96.09.Z – Pozostała działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana,
przy czym wiele zakładów kosmetycznych decyduje się tylko na pierwszy z wymienionych. Dla „spokoju” możesz wybrać także i pozostałe dwa.
Uwaga! Zarówno wpis do CEIDG, jak i dopisanie dowolnej ilości PKD są bezpłatne! Niestety, na nowych przedsiębiorców czekają pułapki – tuż po założeniu firmy prawdopodobnie otrzymasz kilka e-maili lub/i listów, w których zawarta będzie informacja o uiszczeniu opłaty za wpis do CEIDG. To próba oszustwa – nigdy nikomu nie przelewa za to pieniędzy!

Urząd statystyczny

Gdybyś zakładała firmę jeszcze kilka lat temu, musiałabyś udać się do właściwego dla siebie wojewódzkiego urzędu statystycznego – tam uzyskałabyś numer REGON. Obecnie jednak panuje zasada „jednego okienka rejestracji dla przedsiębiorców”. Oznacza to, że to urząd miasta przesyła wszystkie dane do innych urzędów, a ty otrzymasz REGON bez wychodzenia z domu – bezpłatnie.

VAT czy nie VAT?

Pytanie, które na początku działalności zadaje sobie wiele kobiet, brzmi „czy chcę być „vatowcem”?
Sprawa wygląda następująco: jeśli zostaniesz płatnikiem VAT, będziesz musiała zmagać się z wieloma obciążeniami, ale będziesz mogła odpisać sobie np. podatek od zakupu sprzętów do firmy. Większość poczatkujących w biznesie kobiet (jak i mężczyzn) nie decyduje się jednak na to. Ty też nie musisz być płatnikiem VAT – jeśli twoje obroty nie będą przekraczać 200 tysięcy złotych, nie masz takiego obowiązku.

ZUS

Mamy dla ciebie świetną wiadomość! Od 30 kwietnia 2018 roku, a zatem od niedawna, istnieje możliwość skorzystania z „ulgi na start”. Dzięki niej nie będziesz musiała odprowadzać składek emerytalnych, rentownych, wypadkowych czy chorobowych – jedynie ubezpieczenie zdrowotne jest wciąż obowiązkowe.
Skorzystanie z takiej ulgi jest możliwe, jeśli będzie to twoja pierwsza działalność, lub gdy poprzednia została zawieszona/zakończenia 5 lat wcześniej lub dłużej. Jest jeszcze jeden warunek – nie możesz skorzystać z ulgi, jeśli będziesz prowadzić działalność na rzecz byłego pracodawcy, dla którego wykonywałaś usługi wchodzące w zakres działalności – obowiązuje to w bieżącym lub poprzednim roku.
Uwaga! „Ulga na start” działa przez pół roku. Po sześciu miesiącach możesz jednak wciąż „ciąć koszty” firmy, przechodząc na preferencyjny ZUS i opłacając niskie składki.

Sanepid

Dobra wiadomość jest taka, że aktualnie nie ma obowiązku zgłaszać gabinetu kosmetycznego do odbioru sanepidu przy rozpoczęciu działalności. Zła wiadomość: sanepid i tak cię odwiedzi.
Wizyta sanepidu zawsze jest stresująca, a może i skończyć się koniecznością wdrożenia kosztownych zmian. Czy można się przed tym zabezpieczyć? Oczywiście. Wymaga to czasu i odrobiny „papierologi”, ale zdecydowanie polecamy taki zabieg.
Mianowicie, przede wszystkim musisz mieć projekt technologiczny, które później przedstawisz w sanepidzie i poprosisz o opinię. Dokument ten możesz wykonać samodzielnie lub zlecić to specjalistom. Kosztuje to od 100 do 200 złotych, warto stosunkowo niewiele.
Projekt składa się z dwóch części. Pierwsza to projekt właściwy, czyli po prostu rysunek, na którym zaznaczone będą np. ścianki działowe, najważniejsze meble czy sprzęty. Druga część to opis, który zawiera informacje na temat:
 • usytuowania samego lokalu
 • usytuowania głównego wejścia do lokalu
 • ilości pomieszczeń
 • miejsca przechowywania odzieży wierzchniej i roboczej wszystkich pracujących w lokalu
 • usytuowania miejsca na pojemniki na odpady
 • usytuowania poczekalni (lub informacja o jej braku)
 • rozmieszczeniu przyborów sanitarnych, np. zlewu
 • dostępie do światła słonecznego
 • usytuowania toalety w lokalu (lub informacja, gdzie w pobliżu lokalu taka toaleta się znajduje: może znajdować się w pobliżu maksymalnie 75 metrów od lokalu, o ile droga do toalety prowadzi komunikacją wewnętrzną)
 • wysokości lokalu
 • umiejscowienia brodzika, jeśli zamierzasz wykonywać pedicure
 • podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej
 • umiejscowieniu urządzeń do sterylizacji
 • rodzaju wentylacji stosowanej w lokalu
 • rodzaju stosowanych narzędzi (czy będą to wielo- czy jednorazowe)
 • rodzaju zabiegów, które będą wykonywane w salonie
Z dokładnym projektem należy udać się do sanepidu i poprosić o opinię. Kosztuje to – podobnie, jak wykonanie projektu, od 100 do 200 złotych i zaoszczędza sporo pracy.
Uwaga! Wydatek w kwocie 400 zł może wydawać ci się zbędny. Pamiętaj jednak, że często jest to sposób na uniknięcie wydania większych kwot – np. na remont niezbędny po uwagach sanepidu.

Pieczątka

Czy pieczątka firmy jest jej obowiązkowym elementem? Jak się okazuje, nie – w przepisach nie istnieje zapis o konieczności posiadania takiej pieczątki. Zalecamy ci jednak jej zamówienie. Wiele urzędów działa w sposób przestarzały i wymaga stosowania pieczątki. Skoro zatem kosztuje ona około 30-40 zł, to naprawdę nie warto dokładać sobie problemów.

Konto firmowe

Według przepisów, nie musisz posiadać rachunku firmowego, jeśli wysokość jednorazowych transakcji nie będzie wyższa niż 15 tysięcy złotych i nie będziesz wymieniać transakcji z innym przedsiębiorcą. My jednak będziemy namawiać cię na jego założenie z kilku powodów:
 • Bardzo często przedsiębiorcy odczuwają nacisk na założenie konta firmowego ze strony… banków. W regulaminie banku może być nawet informacja o zakazie używania kont osobistych do prowadzenia działalności.
 • Konta firmowe bywają zupełnie bezpłatne. Jeśli obawiasz się, że konto firmowe = większe wydatki, to zapewniamy cię, że wystarczy tylko dobrze poszukać. Wiele banków oferuje darmowe konta firmowe, za to w kontach osobistych wprowadzane są opłaty za przelewy do ZUS.
 • Konto firmowe to większy porządek. Dzięki osobnemu kontu oddzielasz kwestie prywatne od biznesowych. To duży plus i łatwość w „połapaniu się” w budżecie.
 • Oddzielne konto może uchronić cię przed kłopotami.
Jeśli spotka cię kontrola i będziesz musiała przedstawić wyciąg z konta, to urząd skarbowy może zacząć interesować się niektórymi twoimi przelewami osobistymi. Wówczas nawet, jeśli nie masz nic na sumieniu, przeżyjesz niepotrzebny stres.
Podsumowując – nie zastanawiaj się. Załóż konto firmowe dla świętego spokoju.

Własna firma – czy warto sięgnąć po pomoc księgowej?

Jak przyszła właścicielka salonu kosmetycznego na pewno zastanawiasz się, czy korzystać z usług księgowej. Doświadczenie pokazuje, że często jest to jedyna droga do uniknięciu wielu kłopotów oraz uzyskania szybkiego wsparcia w problematycznych kwestiach finansowych.
Jeśli nie masz doświadczenia w kwestiach związanych z księgowością, nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie zajmować się takimi sprawami albo czujesz, że potrzebujesz wsparcia na początku nowej drogi biznesowej – nie zastanawiaj się zbyt długo i wybierz dobre biuro księgowe.

Opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi

Właściciel zakładu kosmetycznego ma obowiązek złożenia deklaracji w terminie 14 dni od dnia powstania na danej nieruchomości odpadów komunalnych o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wysokość opłaty zależy od kilku czynników, takich jak:
 • liczba mieszkańców danej nieruchomości
 • ilość zużytej wody z danej nieruchomości
 • powierzchnia lokalu.
Dodatkowo przedsiębiorca przed rozpoczęciem działalności w formie salonu kosmetycznego ma obowiązek złożenia wniosku w celu rejestracji do BDO (Baza Danych Odpadowych).

Formy prowadzenia zakładu kosmetycznego

Decydując się na otwarcie salonu kosmetycznego można wybrać dowolny rodzaj prowadzenia działalności gospodarczej, oprócz spółki partnerskiej. Przedsiębiorcy najczęściej decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą, którą należy zarejestrować w CEIDG. W tym celu trzeba udać się do urzędu gminy i złożyć wniosek o wpis na formularzu CEIDG-1. Wniosek można też wysłać tradycyjną pocztą lub wypełnić formularz elektronicznie podpisując go Profilem Zaufanym lub podpisem elektronicznym. Wypełniając druk należy podać nazwę firmy oraz wpisać odpowiednie kody PKD. W przypadku salonu kosmetycznego będzie to:
 • 96.02.Z – Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne.
Na podstawie wypełnionego wniosku firma otrzyma numer NIP oraz REGON. Wpis do CEIDG jest bezpłatny.

Zgłoszenie podatnika VAT i do ubezpieczenia ZUS

Na początku działalności kiedy obroty nie przekraczają jeszcze 200 000 zł nie trzeba być czynnym podatnikiem VAT. Jednak jako płatnik podatku można odliczyć VAT od zakupionych towarów.
Rozpoczęcie działalności w jakiejkolwiek formie wiąże się ze zgłoszeniem do ZUS. Zgłoszenia należy dokonać w ciągu 7 dni po założeniu działalności w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania na druku ZUS ZUA (jeżeli salon jest jedynym miejscem zatrudnienia), ZUS ZZA (jeżeli podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu jeszcze w innym miejscu lub podatnik będzie korzystał z ulgi na start). Przy działalności w formie spółki, każdy wspólnik sam opłaca składki za siebie. Przy każdym wyliczeniu składek należy przekazać do ZUS informację na formularzu ZUS DRA.
Dla przedsiębiorców, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności zostały przewidziane ulgi. Przez okres 24 pełnych miesięcy mogą korzystać z preferencyjnych, niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Dodatkowo, przedsiębiorca ma prawo do tzw. ulgi na start. Przez okres 6 miesięcy jest zwolniony z obowiązku opłacania składek.

Kasa fiskalna online

Od stycznia 2021 roku salony świadczące usługi kosmetyczne będą miały obowiązek stosowania kas fiskalnych online z możliwością przesyłania informacji do Centralnego Repozytorium Kas za pośrednictwem sieci teleinformatycznej. System będzie odbierał i gromadził informacje z kasy fiskalnej online w celu analizy i kontroli.

Sanepid

Obecnie nie ma obowiązku zgłaszania gabinetu kosmetycznego do sanepidu przed dniem otwarcia. Jednak z taką wizytą trzeba się liczyć, dlatego też należy przygotować salon w taki sposób by podczas kontroli z Sanepidu wszystko było ok.
Aby kontrola przebiegła prawidłowo warto o to zadbać już podczas ewentualnego remontu i przystosowania pomieszczenia do działalności. Potrzebnym dokumentem, który powinien posiadać opinię Sanepidu jest projekt technologiczny. Można go wykonać samodzielnie lub zlecić jego wykonanie. Koszt to ok 100 do 200 zł. Na projekt składają się 2 części. Pierwsza przedstawia projekt właściwy, na którym muszą być zaznaczone np.: ścianki działowe, najważniejsze meble i sprzęty. Drugą część stanowi opis zawierający informacje odnośnie:
 • usytuowania lokalu i głównego wejścia do lokalu
 • ilości pomieszczeń
 • miejsca, w którym będzie przechowywana odzież wierzchnia i robocza wszystkich pracowników
 • usytuowania miejsca na pojemnik na odpady
 • usytuowania poczekalni lub o jej braku
 • miejsca, w którym znajduje się np.: zlew lub inne sprzęty sanitarne
 • usytuowania toalety w lokalu
 • dostępie do światła słonecznego
 • wysokości lokalu
 • umiejscowienia brodzika (w przypadku wykonywania pedicure)
 • podłączenia do sieci wodno-kanalizacyjnej
 • umiejscowienia urządzeń przeznaczonych do sterylizacji
 • rodzaju wentylacji w lokalu
 • rodzaju stosowanych narzędzi (jedno, czy wielorazowe)
 • rodzaju zabiegów wykonywanych w salonie.
Wydanie opinii przez Sanepid to koszt ok. 100 do 200 zł.

Zakup odpowiedniego sprzętu

Zróżnicowana oferta kosmetyczna wymaga zakupu różnego rodzaju urządzeń i innych produktów. Rodzaj oraz ilość potrzebnych sprzętów zależy od usług jakie będą oferowane. I tak np.: może to być:
1. kombajn kosmetyczny
urządzenie potrzebne do przeprowadzania takich zabiegów jak: mikromasaż, peeling kawitacyjny, dezynfekcja skóry, mikrodermabrazja. Ceny za tego typu urządzenie wahają się od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych. Zależą od jakości i funkcjonalności urządzenia. Osoba, która będzie je obsługiwała musi umieć to robić lub musi zostać odpowiednio przeszkolona.
2. frezarka do manicure i pedicure
urządzenie potrzebne do wykonywania zabiegów na dłoniach i stopach klientek. Pozwala w prosty sposób pozbyć się skórek i przygotować paznokcie do zabiegów. Profesjonalny sprzęt to wydatek ok. 1 000 zł.
3. dodatkowo potrzebny będzie:
 • podgrzewacz do ręczników, który jednocześnie będzie je sterylizował
 • profesjonalne biurko z pochłaniaczem pyłu
 • obrotowy hoker.
Zwiększaj świadomość o swoim salonie i zbuduj bazę potencjalnych klientów
Wiele salonów prowadzi zintegrowane działania online. Ty też nie daj się zapomnieć i uruchom lub wzmocnij swoją aktywność w internecie. Wykorzystaj to również do budowania nowej bazy potencjalnych klientów.
 • Zacznij lub kontynuuj komunikację na swoich profilach społecznościowych – pokaż, jakie proste zabiegi można wykonywać w domu oraz jakim profesjonalnym zabiegom można się poddać w Twoim salonie. Pamiętaj o częstej publikacji postów, dobrej jakości zdjęciach i dobrym kontakcie z Twoimi followersami.
 • Branża beauty to bardzo nośny temat w social mediach. Oprócz komunikacji na swoim profilu możesz więc także pomyśleć o promocji na profilach influencerów. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Influencer marketing w dobie kryzysu. Znajdź promotora Twojego biznesu w sieci!
 • Zadbaj o swoją widoczność w Google Maps. Atrakcyjna wizytówka salonu kosmetycznego to jeden z elementów, które mogą zapewnić Ci sporo nowych klientów w przyszłości. Załącz jakościowe zdjęcia salonu i zaprezentuj efekty swoich prac.
 • Zwiększ liczbę dobrych opinii w internecie na temat Twojego gabinetu kosmetycznego. Poproś dotychczasowych klientów o pozostawienie oceny na Twoim profilu na Facebooku oraz w wizytówce Google. Im więcej pozytywnych opinii zdobędziesz, tym większe prawdopodobieństwo, że kolejne osoby zaufają Ci i odwiedzą Twój salon.
 • Nie dysponujesz obecnie zapisami online na zabiegi w Twoim gabinecie? Zmień to! Dzięki temu klienci będą mogli w wygodny sposób zapisywać się na zabiegi w kolejnych miesiącach. Możesz wykorzystać do tego aplikacje takie jak Booksy, Estetio czy Bukka.
Jak działać po otwarciu salonu kosmetycznego?
Zniesienie ograniczeń nie przyniosło takiej samej liczby klientów jak przed epidemią. Wynika to z obowiązku przestrzegania obostrzeń co do ilości przyjmowanych klientów oraz konieczności wprowadzenia pracy zmianowej. Dlatego tak kluczowe jest poszerzanie grupy klientów.
 • Pamiętaj o komunikacji na profilach społecznościowych i pozyskiwaniu opinii od zadowolonych klientów – kontynuuj pracę rozpoczętą na etapie zamknięcia salonu, a na pewno przełoży się to na większy ruch. Dodatkowo warto poinformować klientów o tym, że Twój gabinet kosmetyczny jest odpowiednio przygotowany na ich przyjęcie. Takie zapewnienie da klientom poczucie, że mogą bezpiecznie korzystać z Twoich usług. Nie każdy salon stosuje taką komunikację, więc to może być Twoją przewagą.
 • Masz wolne środki, które możesz zainwestować? Reklama salonu kosmetycznego, nawet z niewielkim budżetem, może wspomóc Twoje działania. Reklamowanie Twojej strony z zapisami online w sieci, wyszukiwania na frazy lokalne albo promowanie postów na profilach społecznościowych to jedne z bardziej efektywnych form dotarcia do grupy docelowej w internecie. Możesz również postawić na reklamę tradycyjną, taką jak plakaty czy ulotki w Twojej okolicy.

Wymagania sanitarne dla salonów kosmetycznych i fryzjerskich – GIS

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego (klik) czytamy:
W sprawie wymagań dla lokalu przeznaczonego na ww. działalność usługową uprzejmie informuję, że organem właściwym do udzielania informacji na zapytania dotyczące etapów planowania i realizacji ww. działalności jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, właściwy terenowo ze względu na lokalizację oferowanych usług.
i
Ponadto ww. działalności regulują między innymi przepisy:
– ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.), w szczególności art. 16,
– ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 59, z późn. zm.), określająca wymagania dotyczące składu, oznakowania, przechowywania kosmetyków,
– ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.), w zakresie postępowania z odpadami,
– rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.) – w zakresie zapewnienia wymagań w odniesieniu do pracowników w rozumieniu Kodeksu Pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.),
– rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2020 r. poz. 797, z późn. zm.), w odniesieniu do pomieszczeń przeznaczonych na działalność.
Zgodnie z art. 16 ust. 1 ww. ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi osoby inne niż udzielające świadczeń zdrowotnych podejmujące czynności, w trakcie wykonywania których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, są zobowiązane do wdrożenia i stosowania procedur zapewniających ochronę przed zakażeniami oraz chorobami zakaźnymi.
Procedury powinny regulować sposób postępowania przy wykonywaniu czynności, w trakcie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, zasady stosowania sprzętu poddawanego sterylizacji, sposoby przeprowadzania dezynfekcji skóry i błon śluzowych oraz dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń.
Należy podkreślić, że wszystkie sprzęty (narzędzia i materiały), wykorzystywane podczas zabiegów naruszających ciągłość skóry i tkanek, muszą być sterylne.
Na wniosek podmiotu zobowiązanego do wdrożenia i stosowania procedur państwowy powiatowy inspektor sanitarny może zaopiniować te procedury.

Zmiany w prawie dotyczącym sterylizacji narzędzi kosmetycznych – sprawdź, co Cię czeka

Milena Zebrowska – 31 lipca 2019
Natężona czujność na tle higieny w gabinecie kosmetycznym jest czymś niezbędnym. Dlatego nieodzowna jest wiedza na temat odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji. Dodatkowo w świetle niedawnych propozycji zmian prawnych, sterylizacja narzędzi kosmetycznych znalazła się na świeczniku. Wszystko to sprawia, że warto nieco bliżej przyjrzeć się temu zagadnieniu. Z artykułu dowiesz się, jakie zmiany w procesie sterylizacji proponuje Ministerstwo Zdrowia  i co oznaczają w praktyce.
Dezynfekcja, a sterylizacja 
Nie zaszkodzi przypomnieć kilku podstawowych kwestii związanych z procedurami dezynfekcji i  sterylizacji w gabinecie kosmetycznym.
Jak wiemy, zasady bezpieczeństwa i higieny pracy przebiegają wieloetapowo. Po skończonym zabiegu, wykorzystane narzędzia powinny być zdezynfekowane, rozmontowane (w miarę możliwości), osuszone oraz spakowane do rękawów. Następnie, tak przygotowane pakiety wkłada się do autoklawu i rozpoczyna się proces sterylizacji. Przy czym należy pamiętać o różnicach dezynfekcji i sterylizacji. Warto więc odpowiedzieć na pytania:  Co to jest dezynfekcja? Co to jest sterylizacja? I jak wygląda proces sterylizacji w autoklawie?
Dezynfekcja stanowi odkażanie, które niszczy wegetatywne formy drobnoustrojów. Jednak dezynfekcja narzędzi kosmetycznych nie zawsze usuwa formy przetrwalnikowe patogenów.
Natomiast sterylizacja w gabinecie kosmetycznym polega na wyjaławianiu. Podczas niej zostają zniszczone wszystkie formy mikroorganizmów. Bezwarunkowo sterylizację powinny przejść wszelkie części metalowe, mające kontakt z krwią i wydzieliną ropną, np. cążki czy kopytka używane podczas manicure i pedicure. Niezbędny w tym jest autoklaw do sterylizacji narzędzi kosmetycznych. Proces sterylizacji narzędzi podyktowany jest metodą sterylizacji. Jednak w każdym sposobie sterylizacji, kluczowe jest postępowanie przed włożeniem narzędzi do autoklawu kosmetycznego. Należy trzymać się kolejności: dezynfekcja wstępna, mycie, dezynfekcja i sterylizacja. A czym dezynfekować? Na rynku istnieje wiele łatwo dostępnych preparatów do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych. Bez problemu można  znaleźć odpowiedni płyn do dezynfekcji oraz pozostałe niezbędne środki, pozwalające prawidłowo wykonać cały proces dekontaminacji.
Nie wolno zapominać, że salony kosmetyczne funkcjonujące w zaciszu mieszkalnym, z równą starannością powinny podejść do dezynfekcji narzędzi kosmetycznych w domu.

 Zmiany w zasadach sterylizacji

Gabinety kosmetyczne mają wiele wspólnego z medycznymi gabinetami zabiegowymi. W obu tych miejscach zostaje przerwana ciągłość skóry oraz dochodzi do kontaktu z błonami śluzowymi.  Wobec tego zarówno kosmetyczka, jak i lekarz mają kontakt z płynami ustrojowymi osób poddawanym zabiegom. Zachodzi zatem ryzyko przeniesienia wielu groźnych patogenów. Brzmi groźnie, ale przy tym nasuwa się pytanie – czy zmiana procedury sterylizacji w gabinetach kosmetycznych jest konieczna?
W czerwcu bieżącego roku, został przedstawiony projekt nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnohigienicznych przy świadczeniu usług fryzjerskich, kosmetycznych, tatuażu i odnowy biologicznej. Zgodnie z prawem, rozporządzenie wejdzie w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że od tej daty podmioty świadczące usługi z wykorzystaniem narzędzi kosmetycznych, które wymagają sterylizacji, będą miały dwa lata na dostosowanie się do nowych kryteriów.
Jeśli korzystasz z wielorazowych narzędzi, służących do przeprowadzenia zabiegu, to  pewnie wykonujesz sterylizację narzędzi we własnym zakresie lub korzystasz z usług sterylizacji, oferowanych przez firmy zewnętrzne. Projekt rozporządzenia szczegółowo opisuje wytyczne dotyczące sterylizacji i dezynfekcji. Skupia się zarówno na tej wykonywanej samodzielnie , jak również na tej zlecanej wyspecjalizowanym podmiotom zewnętrznym. Warto zwrócić uwagę na słowo „wyspecjalizowanym”, które płynnie pozwala przejść do kluczowej zmiany w zakresie zasad dezynfekcji i sterylizacji w gabinecie kosmetycznym. Mianowicie osoba przeprowadzająca sterylizację narzędzi kosmetycznych musi posiadać tytuł zawodowy technika sterylizacji medycznej lub posiadać co najmniej średnie wykształcenie i ukończony kurs kwalifikacji z obszaru technologii sterylizacji i dezynfekcji.

Co zmiany oznaczają w praktyce

Jeśli posiadasz lub planujesz zakup sterylizatora kosmetycznego i chcesz samodzielnie sterylizować narzędzia, to niezbędne będą odpowiednie kwalifikacje. W przypadku ukończenia studiów i zaliczenia programu, obejmującego zasady dezynfekcji i sterylizacji narzędzi również potrzebne będzie dokształcenie, ponieważ przepisy jasno określają – technik albo szkolenie.
Tytuł technika sterylizacji medycznej możesz uzyskać po zakończeniu rocznej edukacji w bezpłatnej szkole policealnej lub odbyć kurs, obejmujący 62 godziny teorii i 70 godzin praktyki. Koszt takiego kursu to około 1000 zł
Projekt rozporządzenia posiada status otwarty, oznacza to, że trwają konsultacje nad ostatecznym kształtem dokumentu. Zgodnie z rządowym proces legislacyjnym, projekt obecnie znajduje się na etapie opiniowania. Zanim nastąpi skierowanie aktu do ogłoszenia, projekt będzie musiał przejść przez jeszcze kilka etapów.

Praca w salonie beauty a odpady medyczne

Usługi kosmetyczne niejednokrotnie wiążą się z przerwaniem ciągłości naskórka. Do tego typu zabiegów zalicza się m.in.: makijaż permanentny, przekłuwanie uszu, oczyszczanie manualne twarzy, zabiegi z zastosowaniem rollerów i igieł, a także regulację brwi czy depilację woskiem i pastą cukrową. Do przerwania ciągłości naskórka może także dojść podczas manicure i pedicure.
Podobnie  w salonach fryzjerskich czy barber shopach mogą mieć miejsce skaleczenia, choćby podczas golenia zarostu czy nawet zwykłego strzyżenia. Tym samym każdy klient może być potencjalnym nosicielem chorób o podłożu bakteryjnym, wirusowym czy grzybicznym. Pracownik także może stanowić zagrożenie dla klientów często nie będąc nawet tego świadomym. Dlatego tak ważne jest stosowanie wszelkich zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przerwanie ciągłości skóry może nieść za sobą poważne konsekwencje nie tylko w sytuacji braku rękawiczek czy niewłaściwej sterylizacji narzędzi, ale również nieodpowiedniego postępowania z odpadami medycznymi.

Co to są odpady medyczne w salonie

Zgodnie z definicją zawartą w Ustawie z dnia 14 grudnia 2012 roku o odpadach, odpady medyczne to odpady powstające w związku z udziałem świadczeń zdrowotnych oraz prowadzeniem badań i doświadczeń naukowych w zakresie medycyny. Po przeczytaniu tej definicji zastanawiasz się pewnie, jak to się ma do oferty salonów kosmetycznych i fryzjerskich, bowiem teoretycznie nie wykonuje się w nich świadczeń zdrowotnych w rozumieniu tego dokumentu. Zawiłość rozwiąże sięgnięcie po innym akt prawny, który wesprze ustawową  definicję odpadów medycznych. Mowa o Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów, w którym znajdziemy listę rodzajów odpadów. Każdy rodzaj posiada kod. Odpowiednim dla salonów beauty jest to kod: 18 01 03*, przy którym znajdujemy zapis: Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt. Odpady opatrzone tym kodem stanowią grupę odpadów zakaźnych. Gwiazdka na końcu kodu oznacza, że odpady są niebezpieczne.
Na pierwszy rzut oka możemy nie powiązać salonów kosmetycznych i fryzjerskich z wytwarzaniem odpadów medycznych, jednak po analizie przepisów można znaleźć punkty odniesienia. Punktami tymi są m.in. gazy, waciki, tampony, chusteczki z krwią czy igły, które niewątpliwie są odpadami niosącymi ryzyko zakażenia, przez co są uznawane za niebezpieczne.

Gdzie wyrzucać odpady medyczne i jak z nimi postępować

Większość odpadów pochodzących z salonów kosmetycznych i fryzjerskich możemy klasyfikować jako komunalne, czyli takie, które nie zawierają odpadów zakaźnych oraz nie różnią się niemal niczym od tych wytwarzanych przez gospodarstwa domowe. Takie odpady wrzucamy do zwykłego kosza na śmieci. Odpady medyczne wymagają innego postępowania niż odpady komunalne – do ich przechowywania służą specjalnie pojemniki na odpady medyczne. Są skonstruowane w taki sposób, by odpady nie zagrażały otoczeniu.
Z odpadami medycznymi wiąże się wiele innych zasad, które reguluje – Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 5 października 2017 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z odpadami medycznymi. Według niego ogólnie rzecz biorąc do obowiązków salonu beauty należy:
 • przechowywanie w workach wszystkich odpadów zakaźnych z wyjątkiem ostrych narzędzi;
 • przechowywanie w sztywnych i odpornych na działanie mechaniczne i wilgoci pojemnikach odpadów ostrych, stanowiących duże ryzyko zakażenia np. igły;
 • stosowanie pojemników z trwałym zamknięciem;
 • zapełnianie pojemników maksymalnie w 70%, żeby umożliwić ich bezpieczne zamknięcie;
 • magazynowanie odpadów do 30 dni, jeżeli przechowywane są w lodówce;
 • magazynowanie odpadów do 72 godziny, jeżeli przechowywane są poza lodówką;
 • każdy pojemnik lub worek opisać w widoczny sposób (podać: rodzaj odpadu, miejscu pochodzenia odpadu, datę zamknięcia);
 • w przypadku uszkodzenia pojemnika lub worka, umieszcza się go w całości w innym większym i nieuszkodzonym worku lub pojemniku, który spełnia te same wymagania;
 • worki jednorazowego użycia umieszczać się na stelażach lub w sztywnych pojemnikach, tak aby uniemożliwić zakażenie osób mających kontakt z wstępnie magazynowanymi odpadami;
 • nie otwierać raz zamkniętych worków lub pojemników.

Wywóz odpadów medycznych

Zakaźne odpady medyczne poddaje się termicznemu unieszkodliwieniu w spalarniach odpadów niebezpiecznych. W związku z tym, każdy właściciel salonu powinien zawrzeć umowę na odbiór tych odpadów z przeznaczoną do tego firmą. Nawet jeżeli gabinet kosmetyczny wytwarza w miesiącu 1 czy 2 cieniutkie igły, służące do oczyszczania cery, to obowiązki związane z odpadami medycznymi również go dotyczą.

Odpady medyczne –  rejestr BDO

Firmy generujące lub przetwarzające odpady muszą do 15 marca każdego roku złożyć roczne sprawozdanie z gospodarowania odpadami za rok poprzedni. Obowiązek ten nałożony jest m.in. na podmioty wytwarzające odpady, które należy ewidencjonować, czyli również na salony beauty. Sprawozdanie należy skierować do Marszałka Województwa właściwego ze względu na miejsce prowadzenia salonu. W dokumencie uwzględnia się m.in. masę wytwarzanych odpadów.
Od 2021 roku rejestr BDO jest obowiązkowym narzędziem gospodarki odpadowej przedsiębiorstw. Wdrożenie elektronicznego modułu ewidencji odpadów umożliwia uzyskanie aktualnej informacji odnośnie ilości odebranych, zebranych i transportowanych odpadów, jak również miejsca ich przekazania i przetwarzania. Do przekazania odpadów niezbędne jest wystawienie Karty przekazania odpadów, a zrobisz to tylko elektronicznie w BDO. W dokumencie tym zawarte są informacje m.in. o rodzaju i ilości przewożonych odpadów, jak również planowanej dacie i godzinie transportu. Z kolei podmiot transportujący będzie musiał posiadać wygenerowane potwierdzenie Karty przekazania odpadów. Dzięki temu potwierdzeniu, firma transportująca odpady automatycznie potwierdzi, że zdaje sobie sprawę z tego, co przewozi.

Czy muszę rejestrować swój gabinet / salon kosmetyczny w BDO?

Sprawdź, czy musisz zarejestrować gabinet kosmetyczny w BDO – https://bdo.mos.gov.pl/ankieta/
W przypadku gabinetów kosmetycznych co do zasady odpowiedź brzmi TAK. Zwolnione są m. in. podmioty, które wytwarzają jedynie odpady podobne do komunalnych. Jeżeli salon kosmetyczny wytwarza odpady medyczne to niezależnie od innych obowiązków z tym związanych, powinien zarejestrować się w BDO. Zgodnie z Ustawą o odpadach odpady medyczne to takie, które powstają podczas udzielania przez placówkę medyczną świadczeń zdrowotnych, a także podczas prowadzenia badań i doświadczeń naukowych w dziedzinie medycyny. Odpady medyczne wytwarzane są zarówno przychodnie, szpitale, indywidualne praktyki lekarskie, czy apteki. Ale czy tylko te podmioty? Co prawda kosmetyczki nie wykonują świadczeń zdrowotnych w rozumieniu ustawy o odpadach, przez co często pozostają w przekonaniu, że nie wytwarzają odpadów medycznych. Należy jednak mieć świadomość, że w wyniku zabiegów kosmetycznych powstają często odpady klasyfikowane (w Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 9 grudnia 2014 r. w sprawie katalogu odpadów wydanym na podstawie art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach) jako odpady niebezpieczne z grupy H9 – odpady zakaźne oraz inne odpady niż niebezpieczne.
Dokonano klasyfikacji odpadów medycznych na 3 grupy:
 1. zakaźne: 18 01 02*, 18 01 03*, 18 01 80*, 18 01 82*;
 2. niebezpieczne, inne niż zakaźne: 18 01 06*, 18 01 08*, 18 01 10*;
 3. inne niż niebezpieczne: 18 01 01, 18 01 04, 18 01 07, 18 01 09, 18 01 81.
Dla gabinetów kosmetycznych ważne będą poniższe kody:
 • 18 01 01 – Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe oraz ich resztki (z wyłączeniem 18 01 03)
 • 18 01 03* – Inne odpady, które zawierają żywe drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny oraz inne formy zdolne do przeniesienia materiału genetycznego, o których wiadomo lub co do których istnieją wiarygodne podstawy do sądzenia, że wywołują choroby u ludzi i zwierząt (np. zainfekowane pieluchomajtki, podpaski, podkłady) (z wyłączeniem 18 01 80 i 18 01 82);
 • 18 01 04 – Inne odpady niż wymienione w 18 01 03 (np. opatrunki z materiału lub gipsu, pościel, ubrania jednorazowe, pieluchy).
Odpadami zakaźnymi wytwarzanymi w salonie kosmetycznym są zarówno igły wykorzystywane podczas manualnego oczyszczania skóry (np. usuwanie prosaków), igły do mezoterapii igłowej lub lipolizy, czy kartridże do dermapena. Bez wątpienia zawierają one drobnoustroje chorobotwórcze lub ich toksyny, które mogą wywoływać choroby u ludzi i zwierząt. Dlatego należy z nimi postępować w taki sposób jak z odpadami medycznymi wytwarzanymi w przychodniach i szpitalach. Należy pamiętać, że niezależnie od wpisu do BDO, każdy salon kosmetyczny musi podpisać stosowną umowę na odbiór odpadów niebezpiecznych.

Termin rejestracji gabinetu do BDO.

Kosmetyczka podobnie jak każdy przedsiębiorca zobowiązana jest do złożenia wniosku o wpis przed rozpoczęciem działalności. W przypadku prowadzenia gabinetu kosmetycznego bez wpisu (jeżeli w konkretnym przypadku mamy obowiązek rejestracji) do Rejestru-BDO należy niezwłocznie złożyć wniosek rejestracyjny.

Co grozi za brak rejestracji gabinetu kosmetycznego w BDO pomimo obowiązku?

Zgodnie z informacją na stronie https://bdo.mos.gov.pl/zasady-rejestracji/ grożą następujące kary:
 • za gospodarowanie odpadami niezgodne z informacjami zgłoszonymi do rejestru – kara aresztu albo grzywny
 • za brak wniosku o wpis do rejestru, zmianę wpisu do rejestru, wykreślenie z rejestru lub złożenie wniosku niezgodnego ze stanem faktycznym – kara aresztu albo grzywny
 • za prowadzenie działalności gospodarczej bez wymaganego wpisu do rejestru – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł
 • za nieumieszczanie numeru rejestrowego na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością objętą wpisem do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna 5 000 zł – 1 000 000 zł
 • za transport odpadów bez wpisu do Rejestru BDO – administracyjna kara pieniężna od 2 000 do 10 000 zł
 • za niedostarczenie odpadów przez transportującego odpady do posiadacza odpadów/miejsca przeznaczenia odpadów, wskazanego przez zlecającego usługę transportu odpadów – administracyjna kara pieniężna 1 000 zł – 100 000 zł